Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the ultimate-member domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/nituser/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Aleksandra Ivetić, naučnica čije su inovacije nagrađene zlatnim medaljama – NIT

<trp-post-container data-trp-post-id='12918'>Aleksandra Ivetić, naučnica čije su inovacije nagrađene zlatnim medaljama</trp-post-container>


Aleksandra Ivetić je član tima Farma Inova koji je 2020. godine pobedio na pitchu za investiciju D Inkubatora (Delta Biznis Inkubatora). Doktorirala je na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Njeni istraživački interesi su ishrana domaćih životinja i priprema silaže, održivost poljoprivredne proizvodnje, tretman organskog otpada i proizvodnja biogasa. U ovim oblastima razvija inovacije i poseduje četiri priznata i odobrena patenta, a peta inovacija je zaštićena nacionalnom i međunarodnom prijavom patenta. Sve njene inovacije su nagrađene zlatnim medaljama i vrednim nagradama na međunarodnim izložbama inovacija kod nas i u svetu: Rusija, Kanada, Koreja, Kina, Portugalija, Rumunija, Češka, Poljska, Makedonija, Hrvatska, Rumunija… San većine inovatora u svetu je njihov rad bude priznat od strane Svetske Organizacije za Intelektualnu Svojinu (WIPO- World Intellectual Property Organization). Njoj se taj san ostvario 2021. godine kada je u Seulu, Koreji nagrađena sa WIPO zlatnom medaljom za inovativni rad, ali njeno najveće priznanje je primena inovacije u praktičnim uslovima na zadovoljstvo korisnika.

Da li je u Vašem slučaju, bavljenje naukom uticalo na pokretanju sopstvenog biznisa?
Tokom izrade doktorskog rada i sprovedenih istraživanja u oblasti konzerivanja hrane za životinje na Univerzitetu u Salamanki, Španija, došla sam na ideju za razvoj prve inovacije primene aditiva tokom siliranja, koja je zatim priznata patentom. Poželjno je da bavljenje naukom bude u smeru pomoći ljudima sa praktičnom primenom u realnom životu. U tom smislu, nauka utiče na pokretanje biznisa i mnoge startap kompanije su osnovane iz akademskog okruženja kod nas i u svetu. Osnovala sam tim Farma Inova i veliku zahvalnost dugujem kolegi Nenadu Stojanoviću, dipl.ing. koji je menadžer našeg tima, jer sa uspehom sarađujemo sa najvećim farmama u Srbiji, prehrambenim kompanijama i biogasnim postrojenjima.

Na čemu trenutno radite?
Sada učestvujemo na programu „Test Farms- EIT Food“, Evropskog instituta za inovacije i tehnologije i ove godine u Španiji ćemo primeniti naš inovativni proizvod na farmama. Evropski institut za inovacije i tehnologije „European Institute of Innovation and Technology“, ima sedište u Belgiji i predstavlja vodeću evropsku inicijativu za inovacije u ishrani, u cilju ubrzanja razvoja i primene inovacija.