Funkcionalno pivo obogaćeno fenolnim jedinjenjima iz semenki grožđa

Funkcionalno kraft pivo je obogaćeno fenolnim jedinjenjima iz semenki autohtone sorte grožđa Prokupac i fermentisano imobilisanim ćelijama kvasca.

Proizvod je rezultat rada u okviru međunarodnog projekta finansiranog od strane Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije (Program razvoj nauke i tehnologije – zajedničko finansiranje razvojnih i istraživačkih projekata Republike Srbije i Narodne Republike Kine, naziv projekta: „Razvoj novih fermentisanih proizvoda obogaćenih ekstraktima biljaka i gljiva“). Institucije učesnice ovog projekta su: Tehnološko-metalurški fakultet, Univerziteta u Beogradu (nosilac projekta); Poljoprivredni fakultet, Univerziteta u Beogradu; Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerziteta u Beogradu; Medicinski fakultet, Univerziteta u Beogradu; Institut za opštu i fizičku hemiju, Univerziteta u Beogradu. Privredni subjekt participant na projektu je Dogma d.o.o.

Stručni žiri za dodeljivanje priznanja Beogradskog sajma dodelio je nagrade i priznanja najuspešnijim izlagačima i učesnicima 66. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća, koji se na Beogradskom sajmu održava od 21. do 24. maja 2024. godine, a među nagrađenima je bila i inovacija „Funkcionalno pivo obogaćeno fenolnim jedinjenjima iz semenki grožđa“.

Finansijska sredstva

Poljoprivreda

Tehnologija

Prehrambena tehnologija

Komercijalizacija

Semenka komine grožđa je odličan izvor flavan-3-ola, procijanidina i fenolnih kiselina, jedinjenja za koja su dokazana dobra antioksidativna svojstva. Upotreba semenki grožđa predstavlja vid valorizacije otpada iz vinske industrije, u skladu sa principima cirkularne ekonomije. Rezultati ocene kvaliteta piva ukazuju da dodatak semenki grožđa doprinosi antioksidativnoj aktivnosti, funkcionalnosti kao i senzornoj prihvatljivost proizvoda od strane potrošača.